asdf

Jessica Jones a XXI. század vérbeli hősnője

Erősen gondolkodom egy petíción, miszerint Scarlett Johansson Fekete Özvegyét azonnali hatállyal cseréljék le Krysten Ritter Jessica Jonesára. Amíg előbbi abszolút kétdimenziós síkon mozog, addig Jessica olyan, mint egy hagyma: többrétegű, ami alatt mindig valami új titokra és érdekességre bukkan a néző.

Jessica Jones a kisképernyő legjobb képregény-adaptációja

Annak tükrében, hogy mit műveltek a Jessica Jones tizenhárom epizódjában, az Arrow és a Flash minőségi megítélése jócskán esett pár pontot a szememben. Ezúttal az összehasonlítás jogerős, hiszen ezúttal zsáneren belül próbálunk meg objektíven elemezni, értékelni. Lehet olyan érveket felhozni a Jessica Jones mellett, hogy kábel-csatornára készült tipikus Netflix-minőségben, ám az igazsághoz hozzátartozik, hogy csak azért, mert kisebb csatorna készíti – ami ráadásul inkább a stream-es szolgáltatásra gyártja a sorozatait -, egyáltalán nem jelent garanciát arra, hogy a végtermék tényleg emlékezetessé váljon. Az Arrow, a Flash, a Gotham vagy az Agent of Shield is megtehetné azt, hogy olyan írókat szerződtet, akik olyan történeteket próbálnak elmesélni, amikben nincsenek kétdimenziós papírmasé karakterek, felesleges, idő- és idegőrlő párbeszédek, kínosba hajló drámák. Ez mind csak írás, átgondoltság, alaposság, nem pedig felület kérdése.jessica_jones

Ennek ellenére eddig csak a Jessica Jones bizonyította be – nekem személy szerint a Daredevil sem ütött nagyot - , hogy lehet olyan képregény-történetet írni, ami nemcsak a televíziós, hanem a mozis konkurenciáját is kenterbe veri. Ez a tizenháromszor ötven perc messze szórakoztatóbb volt, mint a Hangya, a Bosszúállók: Ultron kora vagy a Thor 1-2. összességében. Narratíva szempontjából A sötét lovag-szellemét idézte meg: a főszereplőnk teljes mértékben emberi, földhöz ragadt, akinek külsőségeiben nyoma sincs a szuperhősökre jellemző stílusjegyeknek. A tettei azok, amik hőssé teszik. És itt most nem a képességekre gondolok.

Sodródó történet, kiváló, jól megírt karakterek

Sokszor-sok helyen leírjuk, hogy mennyire fontos számunka a hangulat, az atmoszféra. Ez tényleg elengedhetetlen, hogy egy produktum, divatos nyelven élve, hiteles, befogadható, átélhető legyen. A Jessica Jones pontos ilyen. A scriptet, az első betűtől az utolsóig, úgy itatja át ez a felhígított, bűnügyi, noir-os hangulat, mintha vizet öntöttek volna rá. A plot szerint Jessica egy magánnyomozó, aki főként a privátszektorban tevékenykedik: éjszakai ragadozóként hűtlen férfiakra, nőkre vadászik, eltűnt embereket kutat fel és olyan idézéséket kézbesít a keményebb kötésű vádlottaknak, akikkel az egyszerű törvényszolga már nem tudna megbirkózni. Szerencsére Jessica a különleges képessége révén több szimpla amerikai polgárnál. Ő egy pátosz nélküli Femme Fatale-hősnő. Aki látta az tudja, aki még nem, az majd megtudja: ez egy olyan szuperhős sorozat, ami egyáltalán nem a „szuperségre” épít.  A történet keveri a klasszikus noir elemeket –az aláfestő zenében ez nagyon szépen visszaköszön – a tipikus bosszútörténetek stílusjegyeivel.jessica_jones_jessica

Jessica-t végig a motivációja emeli legnagyobb hősök közé. Ki akarja javítani a múltban elkövetett hibáit, meg akar fizetni annak az embernek, aki rajta kívül több ember életét is pokollá tette. És ez az egyik legnagyobb ereje a sorozatnak: kevésbé Jessica-centrikus, mint azt várnánk. Természetesen ő a főszereplője, az ő szemén keresztül van el narrálva a történet, ahogyan azt egy jó noir-hoz illik, de a vesztességek nem egyes egyedül őt érintik. Mások is megszenvedték a modern televíziózás egyik legjobb villainjének, Kilgrave-nek az ámokfutását. Elképesztően erőteljes, karizmatikus figura, aki nagyon veszélyes és hatásos talentummal rendelkezik: képes az emberi elme irányítására. Nem gondolatolvasás szintjén, csupán rá tudja venni a kiszemelt áldozatait, hogy azt tegyék, amit ő akar. Ezzel rávilágít arra, hogy a manipuláció mennyire bámulatos képesség. Sokkal hasznosabb, mint pörölyt lengedi, dühöngő zöld szörnyeteggé változni, vagy méregdrága páncélzatban repkedni. Gondoljatok csak bele: ti mit tennétek, ha hasonló adottsággal rendelkeznétek? A világ összes kapuja kinyílna előttetek. A kezetekben lenne a kulcs a világ lehetőségeinek tárházához. Bármit megtehettek. Bárkik lehetnétek. Nem kellene rabszolga módjára a túlélésért „pár forintos”, emberileg és erkölcsileg is megalázó munkákat végeznetek. Nem kellene olyan adókat fizetnetek, ami mindent szolgál, csak a közjavát - beleértve téged is - nem. Nincs szükség olyan döntések meghozatalára, amire még nem készültetek fel. Azt tehettek, amit csak akartok. Hát nem erről szól az élet? A valódi szabadság? Az érmének viszont mindig két oldala van: ezt a tehetséget lehet a világmegmentésére, a saját kis mikrokozmoszod jobbá tételére használni, ám ugyan ilyen könnyen elpusztíthatsz mindent magad körül. Köztük az emberi mivoltodat is. Kilgrave utóbbinak a példája, annyi különbséggel, hogy ő sosem kapott erkölcsi tanítást. Nem tanulta meg felelősséggel használni a képességét.

jessica_jones_the_defenders

Nagyon szépen árnyalták a sorozat nemezist: utálod a tetteit, csodálod a képességét, miközben szánod is, mert voltaképpen sosem tanították meg neki, hogy legyen jó, hasznos ember. Egy gyerekszoba nélküli világ legalább olyan veszélyes, mintha drogtanyán, a bűnbe fulladva nőnénk fel. A motivációja, miszerint szerelemes Jessica-ba, az egyetlen olyan nőbe, aki valaha képes volt ellenszegülni, alapvetően eléggé felszínes, de szerencsére elegendő kerozin volt benne, hogy a lényegi, tartalmas drámát be tudja indítani.

Jessica végig nagyon powerful. A mai modern felszabadult, feminista nő szimbóluma: erős, határozott, célra törő. Nincs szüksége óvókézre, pátyolgató iránymutatásra. A cél számára mindig szentesíti az eszközt. A képességeit is nagyon ritkán használj, ennél fogva a sorozat egyáltalán nem az öncélú akciószekvenciákra és a felszínes effektezésre épített. Drámában és hús-vér személyekben volt igazán erős.jessica_jones_kilgrave

Bár voltak bőven tölteték figurák - Malcolm, Trish, a rendőr és a teljes szomszédság engem például végig nagyon idegesített - a történetben, alaposan sikerült megágyazniuk a következő Marvel-sorozatuknak, a Luke Cag-nek, aki nem egyszer folyatott heves, túlfűtött szexuális kapcsolatot Jessica-val.

Jessica Jones a modern hős

A többi karaktertől eltérően - Amerika Kapitány, Thor, Vasember - Jessica Jones a legfiatalabb szuperhősök közé tartozik, ugyanis első ízben 2001-ben kapott csak szerepet a képregény-füzetekben. Rövid ideje alatt nagy népszerűségre tett szert, köszönhetően magával ragadó személyiségének, felvágott nyelvének és meghatározó képességeinek. Későbbiek folyamán őt is besorozták a Bosszúállók-legénységébe, illetve, Luke Cage-dzsel egyetemben, fontos szerep jutott neki a Polgárháborúban is.

Érdekesség, hogy Peter Parker-rel egy gimnáziumba jártak, míg a Hangyával rövid ideig gyengéd kapcsolatot ápolt. Kérdés sem férhet hozzá, hogy üde színfoltja lenne a mozis csapatnak – mint említettem, simán elnézném Fekete Özvegy helyett -, ám ennek a megvalósulására egyelőre elég kicsi az esély. Főleg annak tükrében, hogy az eredettörténetek után érkezik a The Defenders c. sorozat, amelyben együtt láthatjuk Iron Fist-öt, Daredevil-t , Luke Cage-t és Jessica Jones-t.

A 2015-ös év legjobb képregény-produkciója lett a Jessica Jones, ami bebizonyította, hogy egy felszínesnek tűnő szuperhőst is lehet érdekes, mély megvilágításba pozícionálni. Nagyon remélem, hogy lesz folytatás!

Megosztás facebookon